REKLAMA:

Integracyjna impreza osób niepełnosprawnych i wolontariuszy

społeczeństwo
03.10.2011 r., godz. 06.25
Impreza integracyjna osób niepełnosprawnych zorganizowana przez wolontariuszy
Występy artystyczne, konkurencje sportowe i sprawnościowe, wspólny grill, tańce i zabawy. Tak minęło niedzielne popołudnie przy Ośrodku Wsparcia Rodziny Caritas w Zambrowie, gdzie wolontariusze zorganizowali piknik integracyjny dla osób niepełnosprawnych.

Niedzielna impreza była kontynuacją cyklu olimpiad dla osób niepełnosprawnych. Tym razem jednak celem wolontariuszy nie było zorganizowanie rywalizacji sportowej, a integracja osób niepełnosprawnych, zarówno z innymi osobami niepełnosprawnymi, jak i wolontariuszami.

W czasie niedzielnego pikniku niepełnosprawni w różnymi wieku ramię w ramię z pełnosprawnymi mieszkańcami miasta, głównie wolontariuszami mieli okazje miło spędzić czas. Były różne konkurencje sportowe, m.in. strzelanie z wiatrówki, tenis stołowy, badminton, bilard. Były grillowane kiełbaski i inne smakołyki. Przed uczestnikami wystąpiła Zambrowska Kapela Eli oraz młodzież ze Stowarzyszenia Katolickiego KSM funkcjonującego w parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika.

- „Chcemy aby osoby niepełnosprawne poznały siebie, aby zintegrowały się ze środowiskiem osób zdrowych, ze środowiskiem wolontariackim. Chcemy, aby niepełnosprawni wiedzieli, że są osoby, które się o nich troszczą i nimi zajmują.” – mówi Bogusława Wiśniewska, opiekunka szkolnego klubu wolontariatu w Zespole Szkół nr 1, radna powiatu zambrowskiego.

- „Mamy ponad 2 tysiące osób niepełnosprawnych w Zambrowie. Jest to prawie 10% mieszkańców miasta.” – powiedział nam Krzysztof Boruc, opiekun szkolnego klubu wolontariatu w ZS1, radny Miasta Zambrów.

Opiekunowie szkolnego klubu wolontariatu zastanawiają się jak skutecznie takim osobom pomóc, jak do nich dotrzeć. Jak mówią, jest pewna grupa osób niepełnosprawnych, które są aktywne i korzystają z różnych proponowanych im form pomocy, integracji i rozrywki. Jednak jest to niewielki odsetek wszystkich niepełnosprawnych. Wolontariusze, których w Zambrowie nie brakuje chcą docierać do kolejnych osób potrzebujących i w różny sposób pomagać im.

Organizatorem imprezy był Szkolny Klub Wolontariatu Silni Razem funkcjonujący przy Zespole Szkół nr 1 w Zambrowie oraz Ośrodek Wsparcia Rodziny Caritas. W organizację imprezy włączyli się wolontariusze z ZS1, MG1 i ZSO. Impreza sfinansowana była dzięki środkom, jakie Ośrodek Wsparcia Rodziny Caritas i wolontariusze corocznie pozyskują z budżetu miasta Zambrów w ramach konkursu na promocję wolontariatu oraz ze środków własnych OWR.

GZ


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: